Dom dla seniora – najważniejsze informacje

Ilość domów spokojnej starości w Polsce rośnie, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na ten rodzaj usług. Zmienia się też wyobrażenie przeciętnego Polaka na temat funkcjonowania tego typu placówek i coraz częściej zamieszkanie w domu opieki jest dobrowolnym wyborem, a nie smutną życiową koniecznością. Od czego zacząć poszukiwania nowego dachu nad głową dla seniora?

Szukaj w pobliżu

Sam fakt pobytu w prywatny dom opieki nie powinien oznaczać poluzowania więzów rodzinnych. Planując odwiedziny, warto brać pod uwagę względy praktyczne, takie jak odległość do pokonania, czy możliwość dojazdu publicznym transportem. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy regionów gęsto zaludnionych na czele z dużymi miastami, takimi jak metropolie śląskie, gdzie zlokalizowane są liczne domy opieki katowice.

Domy seniora śląsk — odwiedź przynajmniej kilka placówek

Zamieszkujący placówkę albo są zadowoleni z pobytu, albo nie, i widać to gołym okiem. Niedopuszczalne jest zamykanie pensjonariuszy w pokojach czy trzymanie zdrowych ludzi cały dzień w pidżamach. Podłogi w domu opieki powinny być przystosowane dla wózków, to jest pozbawione progów, schodków, fruwających dywaników i, w żadnym wypadku, nie mogą być śliskie. Zwróć uwagę, ile osób pracuje na jednej zmianie i jak rezydenci reagują na bliskość personelu. Nadmierna poufałość ze strony opiekunów i zwracanie się do osoby starszej jak do dziecka nigdy nie powinny się zdarzyć. Warto też wysondować, czy pensjonariuszom nie utrudnia się dostępu do lekarza i pielęgniarki. Idealnie, gdy w domu opieki są pracownie, na przykład plastyczna, dla majsterkowiczów oraz sala do ćwiczeń i zajęć rehabilitacyjnych z przyrządami, dzięki którym każdy dzień wygląda inaczej.

Jedzenie to podstawa

Warto zwrócić uwagę na skład i sposób serwowania posiłków oraz czy komponowane są zgodnie z zalecaniami lekarza i dietetyka w rozumieniu dieta cukrzycowa, nisko tłuszczowa itd. Każdy rezydent powinien mieć stale zapewniony dostęp do wody lub innego rodzaju napojów i owoców. Prywatne domy opieki cennik są z reguły droższe, ale opłata za pobyt zależy od wielu czynników i trudno tu generalizować. Pobyt w nich może mieć charakter stały lub okresowy, przy czym wszystkie bez wyjątku muszą spełniać standardy unijne. Są często małe, wręcz kameralne, co znacząco poprawia atmosferę na terenie placówki. Procedura jest maksymalnie uproszczona i w wiele z dom spokojnej starości śląsk łączy opiekę z terapią.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − one =