Leasing – co to i dla kogo

Co to jest leasing

Jest to umowa, którą zawiera się na piśmie. Podpisuje ją klient oraz firma leasingowa. Dodatkowo w umowie widnieje również zbywca. Jest to osoba, od której firma leasingowa nabywa wybrany lub wybrane środki trwałe, które następnie przekazuje w użytkowanie klientowi. Warto dodać, że aby podpisać umowę na leasing trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Co prawda kilka lat temu została zatwierdzona możliwość brania leasingu przez osoby bez działalności gospodarczej, jednak nie jest to popularne rozwiązanie i praktycznie żadna firma nie ma go w swojej ofercie. Oczywiście, można próbować zgłaszać się bezpośrednio do przedstawicieli firm leasingowych w celu uzyskania leasingu konsumenckiego. Bardzo możliwe, że mimo iż w głównych ofertach nie jest on wymieniany, to jest on dostępny. Co więc można wziąć w leasing? Niemal wszystko! Nieruchomości, samochody, samoloty, pojazdy specjalistyczne, maszyny i urządzenia i wiele, wiele innych rzeczy. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Dodatkowe informacje leasingowe

Każdy przedsiębiorca ma do wyboru albo leasing operacyjny, albo finansowy. Istnieje jeszcze leasing zwrotny jednak działa on na innej zasadzie. Jeśli przedsiębiorca ma np. nieruchomości z których nie korzysta, a potrzebuje środków pieniężnych na inwestycje to może sprzedać je firmie leasingowej, a następnie podpisać na te nieruchomości umowę leasingową i powoli je spłacać, leasing
a w końcu i wykupić. To całkiem niezłe rozwiązanie, bo pozwala na uzyskanie dużych kwot na inwestycje, zachowaniu nieruchomości za stosunkowo niewielką opłatą miesięczną. Skupmy się jednak na wcześniej wymienionych rozwiązaniach. I tak po kolei – w koszty prowadzenia wpisuje się – w leasingu operacyjnym opłatę inicjalną wraz z ratami leasingowymi, w finansowym odpisy amortyzacyjne i opłaty odsetkowe. Jeśli natomiast chodzi o podatek VAT to w operacyjnym płaci się go od każdej raty leasingowej oddzielnie, w finansowym od całej kwoty zaraz po podpisaniu umowy. W operacyjnym istnieje wykup, co oznacza, że nie trzeba spłacać całej wartości w trakcie trwania umowy, w finansowym spłacamy całość i nie ma wykupu, zostajemy jedynymi właścicielami bez dodatkowych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 14 =